Druk 3D UV, złocenie, srebrzenie

Druk 3D UV, złocenie, srebrzenie - jak przygotować prawidłowo projekt?

 

Druk wizytówek, kartek pocztowych, zaproszeń lub innych materiałów o charakterze wizerunkowym i reprezentacyjnym może zostać wzbogacony poprzez zastosowanie uszlachetnień. Są to specjalne techniki drukarskie, pozwalające w sposób bardzo ciekawy i elegancki personalizować gotowy produkt, podnosząc jego walory estetyczne. Do najczęściej wybieranych metod uszlachetniania druku można zaliczyć:

  • Druk 3D – jest to wyczuwalny pod palcami druk, który uzyskuje się poprzez nałożenie w wybranych miejscach projektu dodatkowej warstwy farby strukturalnej. Może nią być lakier, ale zwykle jest to specjalny gatunek żywic polimerowych.
  • Złocenie, srebrzenie 3D - papier firmowy A4 może być standardowym papierem offsetowym, papierem o delikatnej fakturze, jak również papierem ekologicznym, produkowanym w dużej części z makulatury. Wyróżniamy również papier z certyfikatem FCE, który oznacza że pochodzi z drzew lasów, wobec których prowadzi się politykę zrównoważonego rozwoju.
  • Złocenie i srebrzenie (hot stamping) – są to dość popularne metody uszlachetniania druku, które można realizować na kilka sposobów. Do najczęściej stosowanych należy złocenie i srebrzenie przy pomocy wgrzewanych folii. Nowoczesne metody złocenia i srebrzenia polegają natomiast na stosowaniu dedykowanych gatunków farb i żywic.

Jak przygotować projekt

Aby uzyskać najlepszą jakość złocenia i wysoką dokładność druku, należy pamiętać o tym, aby nie popełniać typowych błędów i przygotowac projekt zgodnie z wytycznymi:

Druk 3D UV (także złocenie, srebrzenie w wersji 3D)

  • lakier 3D nie może dochodzic do krawędzi cięcia i musi być od niej usunięty o 3 mm
  • litery - zalecamy, żeby litery nie były mniejsze niż 12 pkt
  • linie – linie w projekcie nie powinny byc cieńsze niż 2 pkt
  • projekt do druku należy przygotować w dwóch plikach pdf – jeden plik to projekt graficzny, drugi plik pdf to miejsca nanoszenia lakieru UV (kolor CMY=0, K=100%)

Hot Stamping - złocenie, srebrzenie za pomoca folii aplikowanej na gorąca (brak efektu 3D

  • miejsca złocenia/srebrzenia nie mogą dochodzić do krawędzi cięcia i muszą być od niej odsunięte o 3 mm
  • projekt do druku należy przygotować w w jhednym pliku pdf – pierwsza strona pliku pdf to projekt, druga strona pliku pdf to maska UV srebrzenia/złocenia dla pierwszej strony, trzecia strona pliku pdf to druga strona projektu, czwarta strona pliku pdf to maska UV złocenia srebrzenia drugiej strony projektu, (maska UV kolor CMY=0, K=100%)

Jeżeli mają Państwo wątpliwości, jak przygotować druk 3D lub wykonać projekt, w którym jest złocenie i srebrzenie, zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Zapewniamy klientom profesjonalną pomoc przy prawidłowym przygotowaniu projektu do druku i zastosowaniu w nim ciekawych metod uszlachetniania.

Posiadamy szeroką gamę produktów w wersji druku 3D, złocenia oraz srebrzenia. Nie wszystkie z nich posiadamy w sklepie online. Zapraszamy do składania zapytań na druk 3D oraz druk ze złoceniem i druk ze srebrzeniem wyceny@drukarnia365.pl - przygotujemy indywidualną wycenę.